Vlora 2500 vjeēare

Vlora merr “ēertifikaten e lindjes”

Lexo...

 

 

Emblema

e bashkise Vlore bazohet ne tre elemente

Lexo...

 

 

Historia

historia e Lavdishme e Vlores
Lexo...

Qyteti
Mbrėmja solemne “Protagonisti i vitit 2010” Printoni E-mail
29 Dhjetor 2010
Image here:
Vlora pati edhe kėtė vit protagonistėt e saj. Njė mbrėmje festive dhe tepėr solemne ishte paraqitja qė iu bė kėtyre personaliteteve tė qytetit tonė pėrpara publikut tė mbledhur nė teatrin “Petro Marko”. Gjithēka u ideua nga Bashkia Vlorė nėn kujdesin personal tė kryebashkiakut tė saj zotit Shpėtim Gjika,
me mbėshtetjen mediatike dhe realizimin skenik tė TV “Amantia”.
Image here:
Ishte kjo mbrėmje njė evidentim i spikatur i pėrkushtimit tė disa qytetarėve vlonjate, tė cilėt me punėn e tyre tė pėrditshme, me talentin, shpirtin e vetėmohimit, tė bashkėjetesės dhe konkurrues i kanė dhėnė qytetit njė shtysė drejt pėrparimit. Pėrzgjedhja e protagonistėve u bė nėpėrmjet aplikimit on-line nė faqen zyrtare nė internet tė Bashkisė dhe tė TV “Amantia” dhe kjo procedurė ėshtė bėrė tashmė traditė e pėrhershme pėr ēdo fundviti.
Protagonistėt e parė tė pėrzgjedhur dhe te prezantuar ne mbremjen e ketij viti ishin Miss Vlora 2010, njėherėsh Miss Shqipėria 2010 Arnita Beqiraj, futbollisti i “Flamurtarit” Daniel Xhafa, dhe trajneri i Klubit tė Futbollit “Flamurtari” Gugash Magani.
Protagonistėt e vitit 2010 ishin pėrzgjedhur dhe pėrfaqėsonin fusha tė ndryshme tė jetės e veprimtarisė shoqėrore si nga sporti, arti, kultura e spektakli, forcat e armatosura, mjekėsia e shėndetsia, por dhe nga jeta akademike e qytetit, si dhe nga shoqėria civile.
Image here:
Spektakli me ngjyra tė veēanta pėr nga larmia e numrave tė zgjedhur artistikė, ėshtė pasuruar mė sė shumti dhe nga insertet filmike qė pėrmbledhtas prezantonin aktivitetin e protagonistit tė vitit, realizuar me kujdes nga stafi i TV “Amantia”.
Nė skenėn e teatrit “Petro Marko” ku u realizua mbrėmja-gala ėshtė ngjitur me statusin e protagonistit tė vitit 2010
Image here:
edhe Formacioni i Harqeve “Tingujt e Artė”, njė formacion me jetė tė pasur koncertore gjatė kėtij viti, drejtuar nga pedagoge e Konservatorit sė Arteve nė qytetin e Vlorės, dirigjente Elisabeta Aliko. Prezantimi i Formacionit tė Harqeve “Tingujt e Artė”, u pasua nga interpretimi virtuoz i pjestarėve tė tij tė dy veprave shumė tė njohura tė kompozitorėve botėrorė.

Image here:
Banda frymore e qytetit tė Vlorės me drejtues dirigjentin Edmond Banushi ka qenė njė tjetėr pėrzgjedhje e protagonistėve tė vitit, vlerėsuar me ēmime tė larta nė pjesėmarrjet e saj nė aktivitetet kombėtare tė bandave frymore tė vendit.

Image here:
Sokol Qėndro si drejtues i njė shoqate me kontribut tė spikatur gjatė kėtij vitit nė qytetin e Vlorės nė ndihmė tė familjeve dhe vaēanėrisht tė fėmijėve mė nė nevojė, ėshtė vlerėsuar nga tė pranishmit qė ndoqėn nga afėr spektaklin “Protagonsti 2010”, sikurse nga votat e shumta on-line tė marra pėr kėtė kontribut, ndersa Auron Rrokaj, i mirėnjohur pėr organizimin e fluturimeve tė lira pėrmes “Eagles Aero Club”, eshte vleresuar per punen e tij te vecante nė organizimin e eventeve ndėrkombėtare nė kėtė sport nė qytetin e Vlorės, duke realizuar nė kėtė mėnyrė njė marketing shumė tė mirė pėr qytetin e Vlorės, traditat e tij natyrore, njerėzore, kulturore e historike.

Protagonist u pėrzgjodh dhe Kapiteni i Rangut I Artur Meēollari pėr kontributin e tij tė spikatur nė vlerėsimin ligjor dhe ushtarak tė hapėsirės detare shqiptare dhe tė kufirit detar me Greqinė, si dhe Reparti i Pediatrisė nė Spitalin Rajonal tė Vlorės drejtuar nga mjeku
Image here:
Fatmir Brahimi, pėr punėn e palodhur dhe ndihmėn dhėnė pėr gjithė popullatėn dhe veēanėrisht fėmijėve nė pėrballimin e situatės sė rėndė gripale qė kaloi qyteti gjatė vitit 2010.

Pjesa mė kulmore e spektaklit arriti gjatė prezantimit tė protagonistėve qė vinin nga bota akademike e qytetit tė Vlorės:
Image here:
Prof.As.Dr Arta Musaraj, Rektore e Universitetit “Pavarėsia”, pėr vlerėsimin qė iu bė punės sė saj si drejtuese e kėtij institucioni tė lartė arsimor, pėr rezultatet e arritura si njė alternativė e vyer e arsimit tė lartė shqiptar, por dhe pėr iniciativat e saj personale dhe institucionale nė realizimin e shumė projekteve nė dobi tė qytetit tė Vlorės, por edhe nė nivel ndėrkombėtar.

Image here:
Prof.Dr.Bardhosh Gaēe, si pėrfaqėsues i Universitetit “Ismail Qemali” tė Vlorės, mori statusin e protagonistit tė vitit 2010, falė kontributit tė tij pedagogjik, por edhe studimeve shkencore tė realizuara prej tij gjatė kėtij viti dhe nė vitet e mėparshme. Kėngėt popullore tė qytetit tė Vlorės dhe ato klasike i dhanė ngjyra tė forta dhe emocione tė veēanta spektaklit tė “Protagonistit 2010”.

Image here:
Nė kėtė mbrėmje iu dha titulli “Mirėnjohje e Qytetit tė Vlorės” (pas vdekjes) biznesmenit tė qytetit tė Vlorės Agim Ferraj, i ndarė nga jeta pak kohė mė parė. “Pėr bashkėpunimin e shkėlqyer me Bashkinė e qytetit tė Vlorės nė fushėn e teknologjisė bashkėkohore tė informacionit dhe tė imazhit. Pėr kontribut tė veēantė nė ndėrkombėtarizimin e imazhit tė biznesit vlonjat” ka qenė motivacioni qė shoqėroi medaljen qė Kryetari i Bashkisė Vlorė, z.Shpėtim Gjika i ka dorėzuar bashkėshortes sė biznesmenit Ferraj, znj.Aurela ferraj.

Shumė e veēantė dhe me mjaft emocione ka qenė dalja njėri pas tjetrit e personaliteteve tė shquara tė qytetit tė Vlorės tė cilėt ishin vlerėsuar mė parė nga Kėshilli i Bashkisė Vlorė me titullin e lartė “Qytetar Nderi i Vlorės”. Ka qenė kryebashkiaku Gjika qė ka dhėnė medaljet dhe ēertifikatat shoqėruese pėr Theodhori Drizėn, Ilir Ngresin (ia dorėzoi vėllait tė tij Sokol Ngresi), Hatiqet Bendon (ia dorėzoi tė birit), dhe Artistes sė Popullit Drita Pelinku. Personalitet mė sipėr u vlerėsuan me motivacionet:

Image here:
Theodhori Driza (Todi) - Personalitet-simbol i sportit nė qytetin e Vlorės, pėrfaqėsues i denjė i sportit tė volejbollit nė arenėn kombėtare e ndėrkombėtare. Pėr pėrkushtimin, talentin dhe dashurinė qė ka treguar dhe tregon pėr pėrgatitjen e brezatve tė rinj tė sportistėve-volejbollistė nė qytetin e Vlorės. Pėr drejtim me profesionalizėm dhe metodika shkecore bashkėkohore tė Klubit Shumėsportėsh “Flamurtari” pėr njė dekadė qė sollėn rezultate tė larta tė Klubit nė aktivitetet kombėtare dhe ndėrkombėtare.

Ilir Ngresi (pas vdekjes) - Simbol i qėndresės dhe vetmohimit nė kryerjen me profesionalizėm tė detyrės pėr mbrojtjen e rendit dhe tė qetėsisė publike nė qytetin e Vlorės nė luftė pėr zbulimin dhe eleminimin e bandave kriminale.

Hatiqet Bendo - Pėr kontributin e madh nė skenėn e teatrit “Petro Marko” tė qytetit tė Vlorės e mė gjerė, e dalluar nė realizimin e figurave artistike, duke spikatuar nė evidentimin e vlerave dhe karakterit tė gruas shqiptare. Pėr pėrkushtimin, talentin dhe dashurinė qė tregoi pėr Vlorėn dhe popullin shqiptar nė karierėn e gjatė artistike dhe jetėn shoqėrore.

Image here:
Drita Pelinku - Pėr kontributin e spikatur si aktore, regjizore dhe pedagoge e shquar, Mjeshtre e madhe e punės dhe model i artistit tė vėrtetė shqiptar. Pėr pėrkushtimin, talentin dhe dashurinė qė tregoi pėr Vlorėn, Kombin dhe popullin shqiptar nė karierėn e gjatė artistike dhe jetėn shoqėrore.
 
< I mėparshmi   Tjetri >

 

 

DVD 2004

Guida turistike e Vlores 2004. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

 

 

DVD 2005

Guida turistike e Vlores 2005. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho ...

 

 

DVD 2006

Guida turistike e Vlores 2006. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

Te reja/Flash

Njoftim

Bashkia Vlore, ne zbatim te V.K.M-se 369, date 18.05.2016 “Per miratimin e rregullores “Pėr kushtet dhe kriteret e ushtrimit tė veprimtarisė sė stacionit tė plazhit”, Urdherit te Brendshem Nr. 152, date 27.05.2016 ”Per dhenien te hapesirave publike per veprimtarine e stacioneve te plazhit”, Njoftimit Nr.4368 prot., date 01.06.2016 te Bashkise Vlore,

Me teper...
 

Buxheti

FTESE PER NE VLORE

Test

Moti ne Vlore


Kontaktoni me neWebmaili i Bashkise

Emri
Fjalėkalimi

Emergjencat Civile


bashkiavlore.org