Vlora 2500 vjeēare

Vlora merr “ēertifikaten e lindjes”

Lexo...

 

 

Emblema

e bashkise Vlore bazohet ne tre elemente

Lexo...

 

 

Historia

historia e Lavdishme e Vlores
Lexo...

Qyteti
3 Dhjetori, Dita Ndėrkombėtare e Aftėsisė sė Kufizuar – aktivitete dhe mė shumė vėmendje nga Bashkia Printoni E-mail
3 Dhjetor 2010
Image here:
Dita Ndėrkombėtare e Aftėsisė sė Kufizuar ka sjellė nė vėmendje kėtė kategori, ku aktivitetet janė konceptuar si nė trajtimin e tyre si tė barabartė me bashkėmoshatarė tė tjerė. Fėmijė me aftėsi tė kufizuar,
Image here:
Image here:
Image here:
sė bashku me shkollarė nė qytet i janė bashkuar ambjenteve tė hollit tė teatrit “Petro Marko” nė qytetin e Vlorės. Njė ekspozitė e fėmijėve tė Qendrės sė Zhvillimit PAK (personave me aftėsi tė kufizuar), ka tėrhequr vėmendjen pėr larminė e saj. Punimet, e sjella nga fėmijė tė Qendrės, ndihmuar nga personeli i kėsaj qendre, kanė marrė pėrgėzimet e bashkėmoshatarėve tė tyre, qė kanė vlerėsuar shpirtin artistik tė kėtyre fėmijėve. Aktiviteti ėshtė organizuar nga Qendra e Zhvillimit PAK, nė mbėshtetje nga Bashkia Vlorė, rezidente nė tė cilėn ėshtė edhe kjo qendėr. Nė aktivitet ka qenė i pranishėm kryetari i Bashkisė Vlorė, z.Shpėtim Gjika. Pasi ėshtė takuar me fėmijė tė Qendrės, prezent nė takim, nė fjalėn pėrshėndetėse kreu i Bashkisė tha se kemi gjithė vėmendjen pėr kėtė institucion. “Aftėsia e kufizuar dhe personat tė cilėt i pėrkasin kėsaj kategorie janė pjesė e rendesishme e Strategjisė Sociale tė hartuar nga Bashkia Vlorė. Synimi i kėsaj Strategjie ėshtė pėrmirėsimi i situatės aktuale pėr kėtė kategori personash si dhe rritja e cilėsisė dhe gamės sė shėrbimeve, duke ndikuar kėshtu jo vetėm nė pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės sė tyre por edhe tė familjeve tė tyre. Zbatimi i gjashtė projekteve nė fushėn sociale, dy nga tė cilat janė plotėsisht dedikuar personave me Aftėsi tė Kufizuar, ėshtė tregues i vemendjes sė treguar nga bashkia”.
Njė nxėnėse e shkollės jopublike Aulona, nė emėr tė shkollarėve tė kėsaj shkolle ka shprehur mbėshtetjen pėr kėta fėmijė. “Ju jeni si gjithė tė tjerėt dhe kėtė e tregojnė mė sė miri kėto punime tė mrekullueshme qė ne po shikojmė” tha ajo, ndėrkohė qė pėr mė tepėr vėmendje ka sensibilizuar njė nxėnėse nga shkolla jopublike “Reald”. Nga ana e shkollarėve janė sjellė dhurata pėr fėmijėt e qendrės. Drejtorja e Qendrės sė Zhvillimit tė Personave me Aftėsi tė Kufizuara ka bėrė me dije edhe aktivitetet e tjera qė kanė zhvilluar fėmijėt nė kuadėr tė kėsaj dite. Ajo ka falenderuar nxėnėsit e shkollave, pjesmarrės nė kėtė aktivitet, si dhe Bashkinė Vlorė, qė ka gjithmonė nė vėmendje kėta fėmijė.
Mė pas kryetari i Bashkisė Vlorė, z.Shpėtim Gjika ėshtė shoqėruar nga fėmijėt e Qendrės pėr tė vizituar punimet e ekspozitės. Shumė nga punimet kanė qenė aplikacione, pikturė, apo edhe fantazi tė fėmijėve pėr tė shprehur ndjenjat dhe emocione mbi botėn qė i rrethon. Aktivitetet janė zhvendosur mė pas nė Qendrės pėr Zhvillim tė PAK, ku ambiente e saj janė kthyer nė skena teatrore.


Fjala pėrshėndetėse e Kryetarit tė Bashkisė, z.Shpėtim Gjika

3 dhjetori, tashmė njihet si Dita Ndėrkombėtare e Aftėsisė sė Kufizuar.
Aftėsia e kufizuar prej kohėsh ėshtė kthyer nė njė fushė e cila po merr vėmendjen qė i takon.
Kjo vėmendje bėhet akoma mė e madhe nė kushtet e decentralizimit tė kompetencave drejt qeverisjes vendore dhe ofrimit tė shumė shėrbimeve sociale nga ana e Bashkisė Vlorė.
Bashkia Vlorė administron aktualisht dy qendra rezidenciale, Qendrėn e Zhvillimit tė Personave me Aftėsi tė Kufizuar, dhe Shtėpinė e Fėmijės, ndėrkohė qė mundėson ofrimin e ndihmės dhe tė shėrbimit social pėr 1136 Persona me Aftėsi tė Kufizuar, nga tė cilėt 185 para dhe tetraplegjike +185 kujdestare tė tyre, 443 tė verbėr dhe 615 invalidė pune,
Tė jesh person me aftėsi tė kufizuar do tė thotė tė jesh special, me nevoja tė veēanta, por jo tė jesh i ndryshėm.
Aftėsia e kufizuar dhe personat tė cilėt i pėrkasin kėsaj kategorie jane pjesė e rėndėsishme e Strategjisė Sociale tė hartuar nga Bashkia Vlorė. Synimi i kėsaj Strategjie ėshtė pėrmirėsimi i situatės aktuale pėr kėtė kategori personash si dhe rritja e cilėsisė dhe gamės sė shėrbimeve, duke ndikuar kėshtu jo vetėm nė pėrmirėsimin e cilėsisė sė jetės sė tyre por edhe tė familjeve tė tyre. Zbatimi i gjashtė projekteve nė fushėn sociale, dy nga tė cilat janė plotėsisht dedikuar personave me Aftėsi tė Kufizuar, ėshtė tregues i vemendjes sė treguar nga bashkia.
Nė kuadėr tė kėsaj vemendjeje tė veēantė kushtuar personave nė nevojė tė qytetit tė Vlorės, edhe sot, e cila ėshtė njė ditė posaēėrisht pėr ta, nėn kujdesin e Bashkisė janė organizuar njė sėrė aktivitetesh nėn logon ”Sė bashku Largojmė Barrierat” Nė datėn 1 Dhjetor ne mbėshtetėm njė aktivitet tė Shoqatės sė tė Verbėrve, Festivalin me krijimtari dhe interpretime nga persona qė i pėrkasin kėsaj kategorie sociale, ndėrsa vetėm pak ditė mė parė ne promovuam njė tjetėr iniciativė tė Bashkisė “Vlora, qyteti i pėrshtatur pėr tė gjithė”, iniciativė e cila ka si synim mundėsimin e aksesit tė nevojshėm dhe tė domosdoshėm nė tė gjitha ambientet publike pėr personat me aftėsi tė kufizuar. Ne po punojmė pėr ta arritur kėtė objektiv nė njė kohė sa mė tė shkurtėr.
Aktiviteti qė po organizohet sot ėshte njė mini-ekspozitė me punime tė personave nė nevojė tė cilėt janė rezidentė nė Qendrėn e Zhvillimit, tė cilėt nėpėrmjet punimeve tė prezantuara kėtu, janė duke na tėrhequr vėmendjen, duke na treguar se janė pjesė e komunitetit dhe e shoqėrisė sonė, duke na treguar qė edhe ata mund tė kontribojnė nė mėnyrėn qė mundėn.
Gjej rastin tė ftoj gjithė komunitetin e qytetit tė bėhet pjesė e kėsaj nisme, duke vlerėsuar personat nė nevojė si pjesė tė sajėn dhe duke marrė nė konsideratė nevojat e tyre tė veēanta.

Faleminderit!

 
< I mėparshmi   Tjetri >

 

 

DVD 2004

Guida turistike e Vlores 2004. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

 

 

DVD 2005

Guida turistike e Vlores 2005. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho ...

 

 

DVD 2006

Guida turistike e Vlores 2006. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

Te reja/Flash

Njoftim

Bashkia Vlore, ne zbatim te V.K.M-se 369, date 18.05.2016 “Per miratimin e rregullores “Pėr kushtet dhe kriteret e ushtrimit tė veprimtarisė sė stacionit tė plazhit”, Urdherit te Brendshem Nr. 152, date 27.05.2016 ”Per dhenien te hapesirave publike per veprimtarine e stacioneve te plazhit”, Njoftimit Nr.4368 prot., date 01.06.2016 te Bashkise Vlore,

Me teper...
 

Buxheti

FTESE PER NE VLORE

Test

Moti ne Vlore


Kontaktoni me neWebmaili i Bashkise

Emri
Fjalėkalimi

Emergjencat Civile


bashkiavlore.org