Vlora 2500 vjeēare

Vlora merr “ēertifikaten e lindjes”

Lexo...

 

 

Emblema

e bashkise Vlore bazohet ne tre elemente

Lexo...

 

 

Historia

historia e Lavdishme e Vlores
Lexo...

Qyteti
Sheshi i Flamurit bashkon Printoni E-mail
28 Nentor 2010
Image here:
Sheshi i Flamurit bashkon. Ky ka qenė mesazhi mė i qartė qė ka ardhur kėtė tė dielė nė pėrvjetorin e 98-tė tė Flamurit nė Vlorė. Ritmet e tingujve patriotikė qė vinin nga banda frymore e qytetit kanė shoqėruar homazhet tek varri i Ismail Qemalit.
Image here:
Kurora me lule ka vendosur nė varrin e Ismail Qemalit kreu i Bashkisė Vlorė, Shpėtim Gjika shoqėruar nga depute tė Vlorės, pėrfaqėsues tė PS, PD e PDU, pėrfaqėsues tė partive e shoqatave politike, organizmave fetare, pėr tė vijuar me nderimin e flamurit nė obelisk. Mjaft simbolike ka qenė dhurimi i flamurit tė kombit kryebashkiakut Gjika nga njė vajzė e vogėl veshur me kostumin ēam. Mė pas autoritetet i janė drejtuar Monumentit tė Pavarėsisė, ku fjala e rastit ėshtė mbajtur nga kreu i Bashkisė Gjika. “Sa mė shumė kohė qė tė kalojė, aq mė shumė e madhe, ngjarje polivalente dhe eveniment shumėdimensional i lavdishėm do tė duket vepra e madhe e patriotit tė shquar Ismail Qemali, dhe bashkė me tė edhe e shumė shqiptarėve tė mėdhenj nga e gjithė Shqipėria dhe Kosova, nga Jugu dhe Veriu, qė ditėn, qė pikėrisht nė qytetin tonė, tė ndėrmerrnin aktin mė tė madh tė historisė sonė kombėtare, duke i dhėnė kėshtu “dimension” jo vetėm shtetit tė ri shqiptar, por duke i vėnė bazament tė qėndrueshėm ndjenjės sė krenarisė kombėtare tė popullit tonė, e cila ėshtė dhe
do tė mbesė vlerė e patjetėrsueshme e popullit shqiptar”.

Ndėr tė tjera Gjika i ėshtė drejtuar politikės “Ditė si kjo e sotmja duhet t’i thėrrasin ndėrgjegjes sonė kombėtare, ndėrgjegjes sė ēdo shqiptari, veēanėrisht klasės politike shqiptare, pėr ta parė me dinjitet Europėn, drejt sė cilės jemi drejtuar, pėr tė arritur me punė standartet e saj”.
Njė koncert artistik nga grupi “Labėria” ka vijuar mė pas pėr tė pranishmit, aktivitet qė ka arritur masivizim nė sheshin e Monumentit. Tė rinj me flamuj, kanė shoqėruar kėngėt dhe vallet, ndėrsa janė bashkuar me ta tė ardhur tė shumtė nga Kosova qė kanė qenė sot nė shesh.

Tė ardhurit nga Kosova.
Grupe tė organizuara nga Prizreni, Gjakova, e treva tė tjera tė Kosovės, por edhe njė grup boshnjakėsh (jo shqipfolės, por dashamirės tė Shqipėrisė), kanė qenė orėt e paradites nė Sheshin e Flamurit, por edhe Muzeun Kombėtar tė Pavarėsisė. Njė prej tyre pohon se kanė ardhur pikėrisht nė Vlorė, kryeqendrėn e flamurit, pėr tė qenė kėtu kėtė ditė tė shėnuar pėr gjithė shqiptarėt. Njė mėsues nga Prizreni thotė se dy qytetet Vlora dhe Prizreni, kanė historinė tė lavdishme dhe prania e tyre nė kėtė festė, ėshtė pėr t’i shtuar simbolikėn kėsaj dite tė shėnuar. Tė ardhurit nga trojete shqiptare i janė bashkuar mė pas atmoferės festive nė shesh, ndėrkohė qė shumė foto, ku nė qendėr ka qenė flamuri janė shkrepur nė sheshin e Flamurit, pėr tė fokusuar kėtė ditė.

Tė veēanta nga festa
Flamuj kanė marshuar sot nė bulevardin kryesor, por edhe nė shesh. Nė festimet e flamurit nė Vlorė kanė marrė pjesė shumė tė ardhur nga Kosova e troje shqiptare.
Njė flamur i ėshtė dhuruar kryebashkiakut Gjika nė emėr tė njė grupi nga Ēamėria. Stema e flamuj tė kuq janė shpėrndarė nga Bashkia Vlorė
 
< I mėparshmi   Tjetri >

 

 

DVD 2004

Guida turistike e Vlores 2004. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

 

 

DVD 2005

Guida turistike e Vlores 2005. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho ...

 

 

DVD 2006

Guida turistike e Vlores 2006. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

Te reja/Flash

Njoftim

Bashkia Vlore, ne zbatim te V.K.M-se 369, date 18.05.2016 “Per miratimin e rregullores “Pėr kushtet dhe kriteret e ushtrimit tė veprimtarisė sė stacionit tė plazhit”, Urdherit te Brendshem Nr. 152, date 27.05.2016 ”Per dhenien te hapesirave publike per veprimtarine e stacioneve te plazhit”, Njoftimit Nr.4368 prot., date 01.06.2016 te Bashkise Vlore,

Me teper...
 

Buxheti

FTESE PER NE VLORE

Test

Moti ne Vlore


Kontaktoni me neWebmaili i Bashkise

Emri
Fjalėkalimi

Emergjencat Civile


bashkiavlore.org