Vlora 2500 vjeēare

Vlora merr “ēertifikaten e lindjes”

Lexo...

 

 

Emblema

e bashkise Vlore bazohet ne tre elemente

Lexo...

 

 

Historia

historia e Lavdishme e Vlores
Lexo...

Qyteti
Bashkia e Vlorės, pėrgatitje serioze pėr listat zgjedhore Printoni E-mail
29 Tetor 2010
Image here:
“Bashkia e Vlorės po ju pėrgjigjet gjithė detyrimeve dhe afateve ligjore nė lidhje me hartimin e listave tė zgjedhjeve tė 8 majit”. Kėshtu ka deklaruar nė njė komunikim me mediat kryetari i Bashkisė Vlorė z.Shpėtim Gjika.Duke informuar pėr kėtė proēes,
kreu i Bashkisė Vlorė tha se “dėshiroj tė bėj kėtė kontakt me ju, tė nderuar pėrfaqėsues tė mediave tė qytetit, pėr tė ndarė nėpėrmjet jush, njė opinion me qytetarėt e Vlorės nėlidhje me detyrimet qė lindin pėr kryetarin e Bashkisė Vlorė dhe institucionin e Bashkisė Vlorė, pėr hartimin dhe shpalljen e listave paraprake tė zgjedhėsve pėr zgjedhjet vendore tė datės 8 maj 2011 dhe tė gjitha detyrimet e tjera qė burojnė nga udhėzimi i Ministrisė sė Brendshme Nr.365. Siē jeni edhe nė dijeni, pasi ėshtė njė aktivitet i njohur tashmė nėpėrmjet mediave, para disa ditėsh ėshtė bėrė njė takim me Prefektin e Qarkut tė Vlorės ku janė shpėrndarė materialet zgjedhore, pėrfshi edhe udhėzimin, qė pėrmenda mė lart. Nga ana ime si Kryetar i Bashkisė, sė bashku me institucionin qė unė drejtoj dhe me Zyrėn e Gjendjes Civile, kemi marrė shumė seriozisht kėtė pjesė tė detyrimit ligjor dhe kam kėnaqėsinė tė them se deri mė sot, jemi nė respektim tė afateve dhe detyrimeve qė burojnė nga Ministria e Brendshme, pėr hartimin e listave pėrfundimtare tė zgjedhjeve vendore tė datės 8 maj. Janė printuar listat paraprake tė zgjedhėsve, tė cilat u janė shpėrndarė administratorėve tė rajoneve dhe aktualisht ditėn e hėnė, sipas detyrimit qė kemi dhe afatit tė pėrcaktuar nė udhėzimin pėrkatės, do tė jenė tė shpallura nė qendrat e votimit tė pėrcaktuara me urdhėr dhe vendim tė Kryetarit tė Bashkisė. Gjithashtu, brenda datės 12 nėntor, ėshtė detyrimi ynė si Bashki, pėr tė bėrė njoftimet individuale pėr ēdo zgjedhės, nė tė cilat do tė jetė i prezantuar njė informacion i saktė i qendrės sė votimit, i numrit rendor nė listėn e zgjedhjeve, por edhe pjesa e detyrimit qė kanė qytetarėt pėr tė kėrkuar ndryshime nė listat e zgjedhėsve, apo nė qendrat e votimit, nė rast se e kėrkojnė dhe nuk u pėrputhet vendbanimi. Doja tė thoja gjithashtu se njė detyrim i Zyrės sė Gjendjes Civile ėshtė edhe fakti i pastrimit tė dublimit nė listat e zgjedhėsve. Sot kemi informacionin qė janė vetėm 735 dublime tė tilla dhe Zyra e Gjendjes Civile ėshtė nė kontakt dhe bashkėrendim tė punės me Drejtorinė e Pėrgjithshme pėr tė mundėsuar eleminimin e tė gjitha dublimeve qė janė nė listat paraprake. Ftoj qytetarėt qė pas njoftimit tė marrė, qoftė individual, apo nė listat qė do tė shpallen pranė qendrave tė votimit, tė aplikojnė pranė Zyrave tė Gjendjes Civile, apo pranė Rajoneve pėrkatės pėr tė mundėsuar njė informacion mė tė plotė nė lidhje me saktėsinė e listave paraprake, nė mėnyrė qė listat pėrfundimtare, tė cilat duhen dorėzuar pranė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Gjendjes Civile, nė muajin prill tė vitit 2011, tė kenė sa mė pak pasaktėsi, apo ajo qė ėshtė mė e mira e mundshme dhe pėr kėtė duam tė synojmė tė gjithė: tė kemi lista tė plota, tė sakta pėr zgjedhėsit dhe qendrat e votimit. Me kėtė rast dua tu bėj me dije tė gjitha forcave politike qė operojnė nė Bashkinė e Vlorės, qė nga ana ime do tė ketė angazhim dhe seriozitet maksimal, nė zbatim me korrektėsi tė ligjit, nė zbatim me korrektėsi tė udhėzimit pėrkatės tė Ministrisė sė Brendshme, me qėllim qė zgjedhjet vendore edhe kėtė radhė nė Bashkinė e Vlorės, tė zhvillohen nė pėrputhje tė plotė me ligjin, me transparencėn, me qėllim qė qytetarėt tė kenė mundėsi pėr tė shprehur me vullnet tė plotė votėn e tyre tė lirė, tė drejtė dhe tė barabartė.
Nė njė takim tė mėparshėm qė zhvilluam me Prefektin e Vlorės, unė bėra njė kėrkesė normale, pse jo edhe ligjore ndaj institucionittė Prefektit nė Vlorė nė lidhje me vėnien nė efiēensė tė plotė tė zyrave ku qytetarėt aplikojnė pėr karta identiteti dhe pasaportat e reja. Dua tė theksoj edhe njėherė qė kjo kompani ėshtė jashtė juridiksionit dhe jashtė pjesės ligjore (nuk varet dhe nuk ka asnjė vartėsi qoftė ligjore, qoftė administrative) nga Bashkia e Vlorės. Ėshtė njė institucion privat dhe mardhėniet e komunikimine ka me instancat qėndrore tė qeverisė. Kėshtu qė unė edhe njėherė gjej rastin, t’i bėj thirrje kėsaj kompanie, tė vihet nė efiēensė tė plotė, tė japė nė kohė dhe nė afat pėrgjigje qytetarėve pėr atė ēka aplikojnė dhe tė jemi tė gjitha palėt, nė kushte tė barabarta dhe nė energji tė drejtė dhe nė tė njėjtėn kah pune, me qėllim qė nė zgjedhjet e radhės tė kemi qytetarė me lista tė sakta, sipas qendrave tė banimit, si dhe qytetarė tė pajisur me kartat pėrkatėse tė identitetit e pasaportat biometrike.
 
< I mėparshmi   Tjetri >

 

 

DVD 2004

Guida turistike e Vlores 2004. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

 

 

DVD 2005

Guida turistike e Vlores 2005. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho ...

 

 

DVD 2006

Guida turistike e Vlores 2006. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

Te reja/Flash

Njoftim

Bashkia Vlore, ne zbatim te V.K.M-se 369, date 18.05.2016 “Per miratimin e rregullores “Pėr kushtet dhe kriteret e ushtrimit tė veprimtarisė sė stacionit tė plazhit”, Urdherit te Brendshem Nr. 152, date 27.05.2016 ”Per dhenien te hapesirave publike per veprimtarine e stacioneve te plazhit”, Njoftimit Nr.4368 prot., date 01.06.2016 te Bashkise Vlore,

Me teper...
 

Buxheti

FTESE PER NE VLORE

Test

Moti ne Vlore


Kontaktoni me neWebmaili i Bashkise

Emri
Fjalėkalimi

Emergjencat Civile


bashkiavlore.org