Vlora 2500 vjeēare

Vlora merr “ēertifikaten e lindjes”

Lexo...

 

 

Emblema

e bashkise Vlore bazohet ne tre elemente

Lexo...

 

 

Historia

historia e Lavdishme e Vlores
Lexo...

Qyteti
Kėshilli Bashkiak, miratohet buxheti i vitit 2010 tė Bashkisė Vlorė. Printoni E-mail
24 Dhjetor 2009
Image here:
Mbledhja qė ka mbyllur vitin 2009 pėr Kėshillin Bashkiak tė Vlorės, ka miratuar buxhetin e vitit 2010 tė Bashkisė Vlorė. Prej fillimit tė mbledhjes kryetari i bashkisė, z Shpėtim Gjika u ka kėrkuar kėshilltarėve hyrjen nė rendin e ditės sė

“Ratifikimit tė marrėveshjes pėr grantin pėr investim bashkiak”. Marrėveshja, ndėrmjet Ministrisė sė Brendshme dhe Bashkisė Vlorė, e cila ka pėr qėllim implementimin e investimeve prioritare tė infrastrukturės bashkiake, ka patur konsensusin e kėshilltarėve, jo vetėm pėr hyrjen nė rendin e ditės, por edhe miratimin e saj.
Image here:
Kėshilli bashkiak i Vlorės dhe Ministria e Brendshme lidhin kėtė marrėveshje pėr grant pėr investim bashkiak (MGIB) me qėllim implementimin e intvestimeve prioritare tė infrastrukturės bashkiake. Kjo kryhet pėr tė plotėsuar mangėsitė kryesore dhe pėr tė krijuar njė mjedis sa mė tėrheqės pėr investimet private, si dhe pėr tė udhėzuar nė mėnyrė proaktive drejtimin e zhvillimit tė tokave. Marrėveshja mbulon periudhėn nga viti 2009 deri nė vitin 2010.
Duke njohur kėshilltarėt me projektbuxhetin e vitit 2010, kryetari i bashkisė z Shpėtim Gjika tha se “Projekti i buxhetit tė vitit 2010 qė ėshtė paraqitur pėr diskutim dhe miratim, ėshtė njė sintetizim i punės 6 mujore tė administratės tė Bashkisė Vlorė pėr tė pėrfshirė brenda tij prioritetet e zhvillimit tė qytetit tė Vlorės, nė aspektin infrastrukturor, social, ekonomik e kulturor. Prej mėse 6 muajsh grupi i punės, i ngritur pėr hartimin e projektbuxhetit 2010, ka organizuar takime me grupet e interesit dhe ka mbajtur kontakte tė vazhdueshme me pėrfaqėsuesit ligjorė tė tyre, duke sjellė nė kėtė projekt kėrkesat themelore tė komunitetit tė qytetit tė Vlorės”. Mė pas ai ka ftuar kėshilltarėt tė miratojnė projektin e paraqitur nga Bashkia Vlorė, duke qenė tė hapur pėr vėrejtjet dhe sugjerimet. Me zėra tė veēantė ka njohur nėnkryetari i Bashkisė Vlorė z Arqile Mishtaku.
Kėshilltarė tė ndryshėm kanė drejtuar pyetje mbi kėtė projektbuxhet, pėr tė cilat janė dhėnė shpjegimet e nevojshme nga ana e administratės. Ata gjithashtu janė njohur me gjithė materialet e plota tė tij. Kėshilltarė tė djathtė kanė debatuar mbi zėra tė veēantė tė projektbuxhetit, ndėrkohė qė pėrfundimi i votimit ka rezultuar nė miratim tė tij.
Tregues mbi buxhetin 2010.
Treguesit kryesorė tė kėtij buxheti nė pamje tė parė duket se janė nė rėnie. Nėse nė vitin 2009, u planifikuan tė ardhura + Grant nė masėn 1.390.079 mijė lekė, nė vitin 2010 kėto tė ardhura janė planifikuar nė masėn 1.195.495 mijė lekė, ose 14% mė pak. Nė fakt, duke marrė nė analizė ndryshimin e legjislacionit mbi tė cilat hartohen dhe realizohen tė ardhurat e pushtetit vendor, nė krahasim me vitin 2009, tė ardhurat e parashikuara pėr vitin 2010, janė rritur prej 6.6% (duke zhveshur ndikimin nga ndryshimi i legjislacionit).
Ndikimi nga ndryshimi i legjislacionit, krahasuar me planifikimin nė vitin 2009 ka tė bėjė me :
  1. Reduktimin e tė ardhurave nga biznesi i vogėl nė masėn 24.500 mijė lekė
  2. Reduktimin e tarifave vjetore tė pastrimit urban nė masėn 14.300 mijė lekė
  3. Reduktimin e tė ardhurave nga taksat e regjistrimit tė pėrvitshėm tė mjeteve nė masėn 10.000 mijė lekė
  4. Zvogėlimin e Grantit tė pakushtėzuar nė masėn 34.000 mijė lekė.
  5. Transferimin e tė ardhurave nga shitja e tokės nė Buxhetin e Shtetit (ALUIZNI), nė masėn 208.000 mijė lekė.
Nė kėtė projekt buxhet, ėshtė ruajtur niveli i shpenzimeve tė planifikuara pėr pagat dhe kontributet pėr sigurimet shoqėrore, ėshtė ruajtur niveli i shpenzimeve operative dhe nė disa zėra tė veēantė, ėshtė ulur planifikimi i tyre, krahasuar me vitin 2009. Shtesa e tė ardhurave prej 6,6% ka kaluar tėrėsisht pėr investime. Nė zėrin investime janė mbajtur parasysh prioritetet e vendosura nga Kėshilli i Bashkisė nė vitin 2009, pėr tė gjitha projektet qė kanė marrė miratim dhe qė tashmė janė prokuruar dhe janė nė fazėn e lidhjes sė kontratave me subjektet fituese. 
< I mėparshmi   Tjetri >

 

 

DVD 2004

Guida turistike e Vlores 2004. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

 

 

DVD 2005

Guida turistike e Vlores 2005. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho ...

 

 

DVD 2006

Guida turistike e Vlores 2006. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

Te reja/Flash

Njoftim

Bashkia Vlore, ne zbatim te V.K.M-se 369, date 18.05.2016 “Per miratimin e rregullores “Pėr kushtet dhe kriteret e ushtrimit tė veprimtarisė sė stacionit tė plazhit”, Urdherit te Brendshem Nr. 152, date 27.05.2016 ”Per dhenien te hapesirave publike per veprimtarine e stacioneve te plazhit”, Njoftimit Nr.4368 prot., date 01.06.2016 te Bashkise Vlore,

Me teper...
 

Buxheti

FTESE PER NE VLORE

Test

Moti ne Vlore


Kontaktoni me neWebmaili i Bashkise

Emri
Fjalėkalimi

Emergjencat Civile


bashkiavlore.org