Vlora 2500 vjeēare

Vlora merr “ēertifikaten e lindjes”

Lexo...

 

 

Emblema

e bashkise Vlore bazohet ne tre elemente

Lexo...

 

 

Historia

historia e Lavdishme e Vlores
Lexo...

Qyteti
Fjala e Kryetarit tė Bashkisė Vlorė z.Shpėtim Gjika nė protestėn e administratės sė Bashkisė Printoni E-mail
3 Dhjetor 2009
Image here:
Tė dashur bashkėpuntorė!
Tė nderuar bashkėqytetarė!
Presioni i vazhdueshėm qė Qeveria e Sali Berishės u bėn bashkive tona vetėm e vetėm pėr shkak tė pėrkatėsisė opozitare tė kryetarėve, duke shkelur Kushtetutėn,

Kartėn Europiane tė Autonomisė Vendore, si dhe ligjet e Republikės sė Shqipėrisė, ėshtė arsyeja e kėtij komunikimi tė pėrbashkėt publik. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė kėrkesės sonė pėr shėrbime mė cilėsore ndaj qytetarėve, tė cilėt na kanė zgjedhur pikėrisht pėr kėtė arsye, qeverisja dhe qeveritarėt e mbrapshtė nuk kanė vesh dhe sy tė dėgjojnė dhe tė shikojnė, edhe pse janė pikėrisht qytetarėt ata qė cėnohen nga kėto ndėrhyrje flagrante dhe antiligjore.
Jemi kėtu sot, jo pėr t’u thėnė qytetarėve qė administrata e Bashkisė Vlorė do tė ofrojė mė pak shėrbime pėr ta nė aspektin sasior dhe cilėsor, apo akoma mė keq pėr t’i bllokuar kėto shėrbime, por pėr t’u treguar se politikat e kėsaj qeverie ndaj pushtetit vendor jo vetėm kanė cėnuar rėndė ligjet e shtetit shqiptar, edhe pse qeveritarėt e saj paguhen nga taksat e bashkėqytetarėve tanė pėr t’u shėrbyer atyre pėrmes ligjeve, por nė mėnyrė tė veēantė kanė cėnuar rėndė edhe demokracinė tonė dhe normalitetin e funksionimit tė shoqėrisė dhe institucioneve shtetėrore.
Ne, 550 punonjėsit e Bashkisė Vlorė, jemi tė nderuar qė punojmė nė shėrbim tė bashkėqytetarėve tanė, qė administrojmė punėt e qytetit tonė, qė pėrmirėsojmė infrastrukturėn, pastrojmė qytetin ditėn edhe natėn; mirėmbajmė kanalizimet, rrugėt dhe ndriēimin publik; ēerdhet, kopshtet dhe shkollat e qytetit; jemi ne qė ideojmė dhe projektojmė tė ardhmen, qė ofrojmė shėrbime nė qendrat sociale pėr fėmijė e tė moshuar, si dhe pėr familjet nė nevojė, e deri tek shėrbimet e fundit nė varrezat e qytetit.
Askush nga ju nuk ėshtė i tepėrt nė kėtė institucion, qė me punėn e tij e ka bėrė Vlorėn njė ndėr qytetet mė tėrheqės pėr shqiptarė dhe tė huaj, prandaj ne jemi sot kėtu; do tė jemi dhe nesėr, pėr tė vazhduar nė datėn 5 Dhjetor nė Tiranė protestėn e pėrbashkėt tė bashkive dhe komunave nė mbrojtje tė cilėsisė dhe standarteve tė shėrbimeve, tė pavarėsisė ekonomike dhe financiare tė bashkive tona, nė mbrojtje tė ligjeve tė shtetit shqiptar dhe Kartės Europiane tė Autonomisė Vendore, si dhe nė mbrojtje tė vendeve tė punės, tė cilat Berisha kėrkon t’i shkurtojė, me tė vetmen arsye qė ne mendojmė ndryshe nga ai.
Ėshtė e pafalshme qė reforma e decentralizimit nė vitet 2005-2009, jo vetėm qė nuk ka shėnuar progres, por nė tė kundėrt, bashkitė dhe komunat sot kanė mė pak autoritet vendor nė ushtrimin e funksioneve tė tyre dhe mė pak burime financiare se sa nė vitin 2005.
Tiparet e iniciativave ligjore tė qeverisė sė Sali Berishės gjatė kėtyre viteve nė raport me pushtetin vendor vetėm sa kanė gjeneruar:
Sė pari: Konflikt tė kompetencave
Qeverisja qėndrore me dashje nuk arriti tė pėrvijojė me ligje dhe tė luajė rolin e saj pėrkundrejt qeverisjes vendore si garantues i standarteve minimale kombėtare nė vend, pėrkundrazi, nė mjaft raste ka absorbuar pushtetin vendor dhe nė “emėr tė standartit kombėtar” ka ndėrhyrė haptazi nė ēėshtjet vendore, duke prodhuar vetėm konflikte.
Ēdo iniciativė e lanēuar, e justifikuar me tė ashtuquajturat “reforma kombėtare”, ka pasur nė vetvete qėllimin e vetėm tė uljes sė rolit tė qeverisjes vendore dhe sulmit ndaj kundėrshtarėve politikė tė pėrfaqėsuar nė shumicėn e njėsive vendore. Pėrgjithėsisht nė rekomandimet apo raportet e ndėrkombėtarėve mbi Shqipėrinė pranohet se reforma ligjore nuk duhet tė rėndojė nė kurriz tė programit tė decentralizimit dhe parimeve tė Kartės sė Autonomisė Lokale.
Ēėshtje tė caktuara me natyrė vendore duhet tė jenė nė diskrecion tė organeve lokale, tė cilat duhet tė kenė mjetet dhe kapacitetet e nevojshme, para sė gjithash financiare, pėr t’i ushtruar ato nė mėnyrė efektive.
Qasja e reformės sė decentralizimit nė vitet 2005-2009, dhe nė mėnyrė tė veēantė iniciativat e fundit tė mbrapshta tė qeverisė Berisha, nuk ka qenė forcimi mė tej i tė gjithė instrumenteve qė do tė institucionalizonin vlerat e krijuara (me Kushtetutėn, Kartėn e Autonomisė dhe Ligjin organik), por shpėrbėrja e tyre, me qėllim uljen e rolit tė tė zgjedhurve vendorė, pėr shkak tė pėrfaqėsimeve tė ndryshme politike midis dy pushteteve.
Eksperienca e pėrplasjeve tė qeverisjes vendore me atė qėndrore, jo vetėm nuk i ka vlejtur thellimit tė kėsaj reforme, por pėrkundrazi, ka kufizuar hapėsirėn e mėparshme vendore dhe nuk ka lejuar progresin e projekteve vendore, pėr rrjedhojė tė zhvillimit tė qyteteve tona nė nivelin e dėshiruar, pėrfshi kėtu dhe qytetin tonė, Vlorėn.
Kėshtu, procese tė rėndėsishme tė decentralizimit si:
 • Tranferimi i shėrbimeve publike tė furnizimit me ujė
 • Kanalizimet
 • Transporti publik
 • Legalizimet
 • Menaxhimi i trafikut rrugor
 • Shėrbimet sociale
 • Strehimi
 • Menaxhimi i mjedisit
 • Planifikimi dhe menaxhimi urban
vazhdimisht kanė prodhuar konflikte tė forta kompetencash midis pushtetit vendor dhe atij qėndror.
Pėr pasojė, nė fakt, pengohet nė marrjen e shėrbimit qė meriton drejtpėrdrejt qytetari i Vlorės, i cili prej vitesh e vitesh tė tėra ėshtė peng i kėsaj politike tė mbrapshtė, shėrbime tė cilat vetėm nė kėtė shtet mbahen peng nė dorė tė qeverisjes qėndrore.
Sė dyti: Ligjet dhe aktet nėnligjore tė papajtueshme me Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, ku do tė pėrmendja:
 • Nė fushėn e planifikimit dhe zhvillimit urban: ėshtė ndryshuar Ligji “Pėr Urbanistikėn”, ndryshime tė cilat nuk garantojnė qėndrueshmėrinė e kompetencave tė pushtetit vendor dhe e bėn shumė mė tė fuqishėm presionin politik tė Qeverisė, duke centralizuar procedurėn e paisjes me leje ndėrtimi.
 • Nė fushėn e legalizimit, urbanizimit dhe integrimit tė ndėrtimeve pa leje: ėshtė ndryshuar Ligji Nr.9482, ndryshimet e tė cilit kanė pėrjashtuar organet e qeverisjes vendore nga ushtrimi i funksioneve pėr ēėshtjet e planifikimit, menaxhimit urban dhe tė kontrollit tė territorit, duke fuqizuar nė mėnyrė tė jashtėligjshme rolin dhe kompetencat e ALUIZNI-t, si vegėl e qeverisė. Edhe vet Gjykata Kushtetuese nė mbėshtetje tė iniciativave tė pushtetit vendor, pėr tė mbrojtuar parimet e autonomisė, ka nė shqyrtim 7 kėrkesa pėr shkelje tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė dhe tė Kartės Europiane tė Autonomisė Vendore. Ky ndryshim ligjor i shkaktoi Bashkisė Vlorė njė efekt negativ prej 2 miliard e 80 milion lekė tė vjetra. Sė treti: Kufizim i instrumentave financiarė, fiskalė dhe rregullator qė mundėsojnė njė ushtrim autonom dhe real tė funksioneve:
 • Legjislacioni pėr taksat dhe tarifat vendore gjatė viteve 2005-2009 ka pasur njė tendencė regresive lidhur me kėtė “politikė kombėtare” qė afekton autonominė financiare tė pushtetit vendor. Kėto ndėrhyrje nė legjislacion nuk i kanė siuguruar burime tė mjaftueshme dhe tė konsoliduara Bashkisė Vlorė, duke ēekuilibruar efiēencėn nė pėrdorimin e tyre. Pėr mė tepėr ka patur ndėrhyrje nė kategorinė e taksave vendore qė gjenerojnė tė ardhura pėr bashkinė tonė. Kėshtu:
 • Ndėrhyrja e parė, menjėherė pas marrjes sė mandatit tė parė qeverisės: Berisha pėrgjysmoi me 50% nivelin e “Taksės sė biznesit tė vogėl”, vendim, i cili, edhe pse u premtua, nuk u shoqėrua me kompesim financiar tė Bashkisė tonė. Efekti negativ qė e pasoi kėtė ndėrhyrje kap vlerėn prej 4,5 miliard lekė tė vjetra nė Buxhetin e Bashkisė Vlorė.
 • Ndėrhyrja e dytė: amendamenti i Majit 2009 nė ligjin bazė “Tė taksave dhe tarifave vendore” ku qeveria nė rrugė antikushtetuese ndėrhyri direkt nė pėrcaktimin e nivelit tė tarifave, pa marrė nė konsideratė faktin qė ato vendosen mbi bazėn e kostos sė shėrbimeve dhe jo sipas orekseve politike tė Qeverisė Berisha. Kjo ndėrhyrje i ka shkaktuar njė efekt negativ Bashkisė Vlorė prej 920 milion lekė tė vjetra.
 • Ndėrhyrja e tretė: Vendimi i Tetorit 2009, sipas tė cilit bizneset e vogla me xhiro mbi 50 milion lekė i trajton si biznese tė mėdha, duke i futur ata nė njė skemė detyrimesh tatimore tė papėrballueshme dhe duke i ēuar drejt falimentimit, por njėkohėsisht me kėtė mėnyrė djallėzore cėnohet buxheti i Bashkisė Vlorė, me njė efekt negativ prej 750 milion lekė tė vjetra.
 • Ndėrhyrja e katėrt: Strategjia e mbrapshtė e Qeverisė Berisha, e cila pėrdor njė praktikė korruptive, klienteliste e partiake tė granteve konkurruese pėr nevojat dhe funksionet bazė tė njėsive vendore. Vetėm pėr shkak tė pėrkatėsisė time politike tė kundėrt me atė tė Berishės, Bashkia Vlorė nuk pėrfiton asnjė grant nga projektet, tė cilat kanė vite qė flenė nė sirtarėt e qeverisė sė tij. Madje edhe granti i pakushtėzuar i kėtij viti ėshtė 240 milion lekė mė pak nga njė vit mė parė, edhe pse qyteti i Vlorės ėshtė njė qytet me zhvillim nė rritje.
Vetėm pėr vitin 2010 efekti negativ nga “reformat” e Qeverisė Berisha llogaritet nė 3 miliard e 750 milion lekė tė vjetra, ēka do tė thotė:
 • 36.200 m2 mė pak rrugė tė asfaltuara,
 • 35.000 m2 mė pak trotuarė,
 • 2.000 ml mė pak kanalizime,
 • 140 ditė pastrimi mė pak,
 • 96.000 m2 sipėrfaqe tė gjelbėrta tė pamirėmbajtura,
 • 810 pemė dekorative mė pak
 • 1.200 ndriēues rrugorė mė pak,
 • 4 shkolla dhe kopshte tė parikonstruktuara
Nėpėrmjet kėsaj proteste dhe kėtij komunikimi me ju, u drejtohem edhe gjithė qytetarėve tė Vlorės, tė solidarizohen dhe tė na mbėshtesin nė angazhimin tonė pėr tė marrė nga kjo qeveri asgjė mė tepėr nga ajo qė na takon, me qėllimin dhe objektivin e vetėm qė tė pėrmirėsojmė infrastrukturėn e qytetit, tė rrisim cilėsinė dhe standartet e shėrbimeve ndaj bashkėqytetarėve tanė, pėr mė shumė punė e cilėsi jete pėr qytetin tonė, pėr t’i thėnė “NDAL” cėnimit tė autonomisė vendore, si njė nga kushtet themelore tė integrimit tė Shqipėrisė nė strukturat europiane.
Si njė nga firmėtarėt e apelit publik tė 15 Nėntorit pėr Kryeministrin e Shqipėrisė, ju siguroj Juve, punonjėsit e Bashkisė, por edhe tė gjithė qytetarėt e Vlorės se do tė vazhdoj, sė bashku me kolegėt e mi, pa asnjė kompromis, betejėn me kėtė qeveri pėr tė kthyer nė normalitet funksionimin e kompetencave dhe shėrbimeve tė Bashkisė Vlorė me qytetarėt dhe pėr qytetarėt.
Ne do tė mblidhemi sėrisht nesėr nė tė njėjtėn orė, dhe nė datėn 5 nė Tiranė, sė bashku me kolegėt tanė tė qyteteve tė tjera, me bindjen se nė kėtė mėnyrė nuk u shėrbejmė vetėm qytetarėve qė na kanė zgjedhur, por edhe vendosjes sė shtetit dhe qeverisė nė binarėt e ligjit dhe vetėm tė ligjit.
Faleminderit!
 
< I mėparshmi   Tjetri >

 

 

DVD 2004

Guida turistike e Vlores 2004. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

 

 

DVD 2005

Guida turistike e Vlores 2005. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho ...

 

 

DVD 2006

Guida turistike e Vlores 2006. Nje Botim i Bashkise Vlore.
Zmadho...

Te reja/Flash

Njoftim

Bashkia Vlore, ne zbatim te V.K.M-se 369, date 18.05.2016 “Per miratimin e rregullores “Pėr kushtet dhe kriteret e ushtrimit tė veprimtarisė sė stacionit tė plazhit”, Urdherit te Brendshem Nr. 152, date 27.05.2016 ”Per dhenien te hapesirave publike per veprimtarine e stacioneve te plazhit”, Njoftimit Nr.4368 prot., date 01.06.2016 te Bashkise Vlore,

Me teper...
 

Buxheti

FTESE PER NE VLORE

Test

Moti ne Vlore


Kontaktoni me neWebmaili i Bashkise

Emri
Fjalėkalimi

Emergjencat Civile


bashkiavlore.org